Bolu’da Ne Yenir Nerelere Gidilir?

Bu yazıyı oldukça gecikmeli yazıyorum. Bu yüzden biraz üzgünüm. Ağustos ayında Linux Yaz Kampı nedeniyle gitmiştim Bolu‘ya. Yemeklerine ve doğasına hayran kaldım. 

Bolu küçük bir şehir, şehir merkezini bir günde rahatça gezebiliyorsunuz. Küçük bir çarşısı var. 2-3 saat içerisinde çok rahat gezebiliyorsunuz. Ben gider gitmez LYK için gelen arkadaşlardan birileriyle tanışıp çarşısını gezmeye başladım.

Çarşıda Köroğlu heykeli var, belediye binasının önünde onun çaprazında ise Kubbealtı 🙂

Aramızdan bir arkadaş geçen sene de geldiği için tecrübeliydi ve bizi Kubbealtı‘na götürdü. Kubbealtı gözlemeci, ama sizin bildiğiniz gözlemelerden yapmıyor. Patlıcanlı kıymalı yoğurtlu gözleme yapıyor mesela. Benim hayatımda yediğim en iyi gözlemeydi diyebilirim 🙂 Arkadaş giderken çok övmüştü. Geçen sene gitmiş, çok beğenmiş ve özlediğini söylüyordu. “İnsan gözlemeyi özler mi” diye düşünmüştüm o gün. Ama bu gün bakıyorum gerçekten özlüyormuş 😀

Bolu’ya yolunuz düşerse yoğurtlu gözleme yemeden dönmeyin. Patlıcan kıymalısı şiddetle önerilir. Normalde gözleme sevmeyen ben Bolu’da kaldığım 15 gün içerisinde yaklaşık 4 5 kez yoğurtlu gözleme yemeğe gittim.

Benim çok fazla gezmeye fırsatım olmadı. 15 gün kaldım. LYK nedeniyle her günüm doluydu. Zaten şehir merkezinde pek fazla seçenekte yoktu. Mazı adında bir bar var,akşam üstü blush’ı içmek için ideal. Şirin bir yer servisini saymazsak 🙂

Ayrıca Abant İzzet Baysal Üniversitesinin içinde bulunan Gölköy adında bir göl mevcut. Okulun içinden göle inen bir de patika yol var. Diğer taraftan araç yolu da varmış.

Yedigöller Milli Parkı

Kampın 1 günlük arasında Yedigöller Milli Parkı‘na gittik. Bolu’dan yaklaşık 1.5 saatte ulaşabildik Yedigöller’e. Yolu oldukça engebeli ama yol boyunca manzara muhteşem. Biz kamptakilerle gittiğimiz için ek bir giriş ücreti ödemedik. Otomobil giriş ücreti 12 ₺ymiş.

Ben yazın gitmiştim ama sonbahar için de harika bir öneri olabileceğinden eminim. İçerisinde uzun bir yürüyüş parkuru bulunduruyor ve 7 adet büyüklü küçüklü göl bulunuyor.  Bu göller: Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl.

Rivayete göre yedi tane göl ile ilgili birde şöyle bir efsane var; ” Zamanın birinde, buraya 7 tane evli çift gelir ve farklı yerlere yerleşirler. Bunlardan, en büyük yaşı olan çift, büyükgölün bulunduğu yere yerleşir. Yaşı en küçük olan çift, küçük gölün bulunduğu yere yerleşir. Sazlıgölün bulunduğu yerdeki çiftin damadı, sürekli saz çalmaktadır. Nazlı gölün bulunduğu yerdeki çiftin gelini ise, çok nazlıdır. Bu çiftlere, buraya yerleştikten bir zaman sonra burada bu göller oluşur.

Göllerin en büyüğü ve çevresinde oturulacak yerlerin olduğu göl Büyükgöl. Gölün derinliği yaklaşık 15 metreymiş. Büyükgöl’ün etrafında da turlayabilirsiniz. Büyükgöl’ün içinde bir iskele mevcut.

Mangal,ateş yakmaya kesinlikle izin verilmiyor. Ayrıca Dilek Çeşmesi diye bir şelale de mevcut. Buradan mutlaka su için. Su hem çok güzel hem de buz gibi. Ben gittiğimde Ağustos ayında olmamıza rağmen hava serindi.

Kamp yapabileceğiniz yerler bulmak da mümkün. Kamp için kesinlikle iyi bir lokasyon. Ve tabi ki fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bunun içinde çok uygun bir yer. Muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Bence mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer.

Biraz daha vaktim olsa Abant ve Gölcük’e de gitmek isterdim ama maalesef bu kadar gezebildim. Tekrar gidilecek yerler listeme ekledim. Günün birinde tekrar gitmeyi umuyorum. 🙂

Bolu hakkında görüş ve önerilerinizi yorum bırakmayı unutmayın. Hoşçakalın.

 

About This Author

WittyCommerce şirketinde SAP Hybris Developer olarak çalışıyorum. Bildiğim, öğrendiğim, gezip gördüğüm şeyleri buradan paylaşıyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

5 Comments

You can post comments in this post.


 • O linux kampına gidemediğime pişman olmuştum 🙁 bu güzellikleri de kaçırdığım için daha da pişman oldum. O tarihte bir linux dağıtımı bile kullanmazken şu an ubuntudan bu mesajı yazıyorum 🙂 Webkitchen’ dan yazılarını gördüm ve burdayım şimdi. Fotoğraf çekmeye devam; kış henüz başlamadan, güz fotoğrafları paylaşırsan çok sevinirim. Hoşça kal

  melih şahin 2 sene ago Reply


  • Güzel ilerleme tebrik ederim 🙂 teşekkür ederim yakın zamanda bir yazı gelecek 🙂

   Burcu 2 sene ago Reply


 • merhaba bolu otogarından itibaren nasıl ulaşımı sağladınız ? boluda ilk gün için tavsiyeler veriri misiniz ?

  BENGÜNUR BAŞ 1 sene ago Reply


  • Merhaba, kampüse otobüsler kalkıyor. Kart almıştım otobüs için. Bence mutlaka yoğurtlu gözleme yemeye çarşıya gidin. Zaten küçük bir çarşısı var ilk gün rahatlıkla gezip bitirebilirsiniz 🙂

   Burcu 1 sene ago Reply


 • Merhabalar Bolu ne yenir sorusunun cevabı olarak hanzade restaurantımıza bekleriz enfes ev yemeklerini tatmanızı öneririz

  Bolu Hanzade Restaurant 3 ay ago Reply


Post A Reply