Git Kullanmak İçin 8 Neden

Sürüm kontrol sistemi söz konusu olduğunda, bu günlerde herkes Git’ten bahsediyor. Ancak elbette her söylenen Git’e geçmeyi haklı çıkarmak için yeterli değil. İşte projelerinizde Git kullanmanız için 8 harika neden.

1)Zamandan tasarruf etmek


Farenizi hareket ettirmeden önce her 5 saniyede bir beklemek zorunda kalacağınızı düşünün. Oldukça can sıkıcı, değil mi? Sürüm kontrol sistemi ile tamamen aynı – aynı zamanda yalnızca komut başına birkaç saniye bahsediyoruz, ancak çalışma gününüzde hızla artmaktadır. Bununla birlikte Git, yıldırımdan daha hızlıdır. Zamanınızı, sürüm kontrol sisteminizin size dönmesini beklemekten daha faydalı bir şey için kullanın.

2)Çevrimdışı çalışma imkanı
Hareket halindeyken çalışmak istersen ne yaparsın? Subversion ve ya CVS gibi merkezi bir VCS ile merkez deponuza bağlı değilseniz, karadan düşüyorsunuzdur. Git ile neredeyse her şey basitçe local makinenizde mümkündür: Bir taahhütte bulunun, projenizin geçmişine göz atın, birleştirme veya dallar oluşturun.. Git, nerede ve ne zaman çalışmak istediğinize karar vermenizi sağlar.

3)Hataları geri almak çok kolay

Geliştirme yaparken bazen hatalar yaparız. Git hakkında en sevdiğim, neredeyse her durum için küçük bir “geri alma” komutu olmasıdır. Bu küçük değişikliği eklemeyi unuttuğunuz için son commit’inizi düzeltin ya da artık bu özellik gerekli olmadığından bir bütün olarak geri alın. Ve giderek zorlaştığında Reflog ile “silinmiş” commitleri bile geri yükleyebilirsiniz – zira sahne arkasında Git gerçekten nadiren bir şeyi siler. Bu oldukça huzurludur.

4)Yedeklemek kolay
Git, ekibin birisinin makinesinde bulunan her klonu kullanılabilir bir yedekleme aracıdır. Ayrıca, Git’teki neredeyse her eylem yalnızca veri ekler (silme çok nadirdir). Bu, işleri berbat etmek oldukça zor. Ve bu da büyük bir artıdır.

5)Faydalı commitler yaratın

Bir grup ilgisiz değişiklik yaparsanız (özellik A’nın biraz, özellik B’den bir şey, güzel bir küçük hata düzeltmesinin …) yapılmasıdır. Takım arkadaşlarınızın neler olduğunu anlamaları çok zor ve sorunlara neden oluyorsa A özelliklerini kolaylıkla geri alamazlar. Git, bu karmaşadan kaçınmanıza ve ayrıntılı onaylar oluşturmanıza yardımcı olur. Benzersiz “aşamalı alan” konseptiyle, bir sonraki komisyonlarınızda hangi değişikliklerin tek satırlara kadar dahil edileceğini tam olarak belirleyebilirsiniz. Burası sürüm kontrolü yararlı olmaya başlar.

6)Kendi yolunda çalış
Git ile çalışırken kendi iş akışınızı kullanabilirsiniz. Git’i kullanabilmek için bir kod akrobatı olmanız gerekmez. Elbette, birden fazla uzak repo ile bağlanabilir, birleştirme yerine rebase ve ihtiyacınız olduğunda alt modüller ile çalışabilirsiniz. Ancak Subversion’da olduğu gibi bir merkezi uzak repo ile kolayca çalışabilirsiniz. Diğer tüm avantajlar iş akışınız ne olursa olsun kalır.

7)Dallar ile çalışmak

Farklı dallarda çalışmak geniş bir proje için çok önemlidir. A özelliği üzerinde çalışırken, bitmemiş kodunuzdan hiçbir şey etkilenmemelidir. Peki farklı bir dalda çalıştığınız özelliğin artık gerekli olmadığını düşünün. Ya da bir süre sonra tamamen yanlış yaklaştığınızı fark ederseniz? Dallanma bu sorunların cevabıdır. Ve diğer sürüm kontrol sistemleri dalları da biliyorken, Git’i neden tercih edeyim diye soracak olursanız en önemlisi: hızlı ve kolay.

8)Akışına bırak
Sadece ölü balıklar akarsu ile yüzerler. Ve bazen, zeki geliştiriciler de yapar. Git gittikçe daha iyi bilinen ve açık kaynaklı projeler tarafından kullanılmaktadır: Ruby on Rails, jQuery, Perl, Debian, Linux çekirdeği ve daha birçok projede…

Büyük bir topluluk sıklıkla Git ile çalışır bu bir avantajdır, çünkü bir ekosistem Git’in etrafında gelişir. Bu yüzden birçok öğretici, araç ve hizmet Git’i daha çekici hale getiriyor.

Git hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Git Nasıl Kullanılır? yazıma göz atabilirsiniz.

About This Author

WittyCommerce şirketinde SAP Hybris Developer olarak çalışıyorum. Bildiğim, öğrendiğim, gezip gördüğüm şeyleri buradan paylaşıyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

Post A Reply