Intagram’ın Yeni Algoritması

Son günlerde herkesin gündemini oldukça meşgul eden Instagram’ın yeni algoritması  hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istedim. Umarım sizler için faydalı olur 🙂

Biliyoruz ki  hiç kimse yeni Instagram algoritmasından hoşlanmadı ve herkesin etkileşimi düştü. Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Instagram algoritmasının tam olarak ne olduğunu, yayınlarınızın performansını nasıl etkilediğini ve onu “yenmek” için kullanabileceğiniz farklı stratejilere bakalım.

Yeni Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?


Herkesin bilmek istediği bir gizem: Instagram algoritması nasıl çalışır? Instagram algoritmasını körelten karmaşıklıkları anlayamasak da, yayınınızın Instagram algoritmasında nasıl performans göstereceğini belirleyen 7 faktörü biliyoruz (ve kaç kişinin göreceğini!).

Bir Instagram sözcüsüne göre, aşağıda Instagram algoritmasını etkileyen faktörlerin bir listesi var. Sosyal medya blogları vs. yaptığım araştırmaları temel alarak bunları listeledim:

Ne kadar sürede ne kadar etkileşim alıyorsunuz?
Genel olarak, yüksek etkileşime sahip postlar(beğenenler, yorumlar, paylaşımlar, görünümler, vb.) Instagram yayınınızda daha yüksek sırada yer alacaktır. Bir post çok beğeni ve yorum aldığında, bu Instagram algoritmasına yayınınızın kalitesini gösterir, daha fazla insanın görmek isteyeceği çekici içeriği vardır, böylece Instagram algoritması onu daha fazla kullanıcıya gösterecektir.

Fakat her zaman bir postun ne kadar etkileşim aldığı buna bağlı olduğu söylenemez. Bazı durumlarda, Instagram algoritması bir postun ne kadar hızlı bir şekilde etkileşime girdiğine daha fazla önem verir! Bilinen en iyi örneklerden biri, Instagram hashtag’larının trendini belirlemektir. Aldığınız etkileşimmiktarı gerçekten önemli olsa da, bu katılımı ne kadar çabuk elde ettiğinizden biraz daha önemlidir.

İnsanlar postunuzu görüntülemek için ne kadar zaman harcıyor?
Facebook algoritması içerikle etkileşimde bulunmak için harcadığınız süreyi inceler. Instagram’da bundan farklı değildir! Instagram algoritması, bir postu inceleyerek harcadığınız süreyi, yayınınızı ne kadar artıracağınızı belirlemede anahtar bir faktördür.

Instagram algoritmasını yenmek istiyorsanız, ilgi çekici Instagram altyazıları hazırlamak sadece anahtar olabilir. Etkileyici bir başlığınız varsa, kullanıcıların bunu gerçekten okuması veya “daha” düğmesini tıklama olasılığı yüksektir, bu da yayınınızda harcanan süreyi artırır.

Bu da, videoların (veya video formatında yayınlanan Boomerang’ların) Instagram algoritmasında çok iyi performans gösterdiklerini gösterir: çünkü videoları izlemek için daha fazla zaman gerekir.

Arkadaşlarınız, Aile ve Favori Hesaplarınız
Instagram algoritması oldukça zeki! Belirli bir hesabı düzenli olarak kullanırsanız, Instagram’a o hesabın içeriğinden gerçekten sevdiklerini söylüyorsunuz demektir. Sonuç olarak, Instagram size, özet akışınızdaki kişinin içeriğinden daha fazla bilgi verecektir! Bu nedenle annenizin Instagram yayınlarını feed’inizin en üstünde görürsünüz, her birinde yalnızca 20 izleyici ve birkaç beğeni olsa bile!

Aynı şey, içeriğinizi seven insanlar için de geçerlidir: düzenli olarak içeriğini beğeniyor, yorum yapıyor, Instagram Öykülerini izliyorsa ve ya içeriğini kaydediyorsa, yayınlarınızın onlara gösterilme olasılığı daha fazladır.

Instagram’a ne sıklıkla giriyorsunuz?

Instagram algoritmasının dikkate aldığı bir diğer faktör de postun ne zaman yapılabileceği, hangisinin son gönderildiğidir. Instagram algoritması, muhtemelen birkaç gün veya hafta önceki yayınlar yerine size daha yeni yayınlar gösterecektir – ancak bu her zaman geçerli değildir.

Gerçekten Instagram’a ne sıklıkta göz attığınıza bağlı. Uygulamayı yalnızca haftada birkaç kez açarsanız, kaçırdığınız her şeyi takip edebilmek için en çok gönderilen yayınları birkaç gün önce göreceksiniz.

Hangi hesapları arıyorsunuz?
Önemsiz gelebilir, ancak Instagram algoritmasının dikkate aldığı bir başka faktör, Instagram’da hangi hesapları aradığımızdır. Belirli bir hesabı aradığınızda, Instagram bu hesabın içeriğinden hoşnut olduğunuz ve Instagram özet akışınızdaki içeriklerinden daha fazla gösterebileceğinin bir işareti olarak alır.

Son olarak dikkat etmeniz gerekenler

  • Takipçilerin sadece %10’u içeriklerimizi görebiliyor. Geri kalanların görebilmesi için etkileşim oranlarının artması gerekmektedir.

  • Eğer postunuza gelen bir etkileşime bir saat içerisinde dönmezseniz, postunuzun etkinliği azaltılacaktır.
  •  Postunuza gelen yorumların her birinin etkileşim sayılabilmesi için en az 4 kelimeden oluşması gerekmektedir. Yani ‘güzel’ ‘harika ‘bayıldım’ gibi yorumlar ya da emojiler etkileşim sayılmıyor.
  • Eğer hashtagleri yorum kısmına yazarsanız aramalarda çıkmayacaktır. Bunun yerine girdiğiniz postun içerik metnine eklemeniz gerekmektedir. 30 tane hashtag kullanım hakkımız var; fakat çok fazla kullanımda Instagram görünürlük oranımızı düşürecektir.
  •  Eşsiz hashtagler kullanmaya dikkat edin. Bu demek oluyor ki seçtiğimiz görsel ile alakalı olan hashtaginiz 10.000/50.000 kez arasında kullanılmış olsun. Böylece aramalarda kaybolma olasılığınız düşer.
  • Kullandığınız hashtagleri sürekli değiştirin. Eğer devamlı aynı hashtagler kullanılırsa Instagram görünürlüğünüzü kısıtlayacaktır.

 

About This Author

WittyCommerce şirketinde SAP Hybris Developer olarak çalışıyorum. Bildiğim, öğrendiğim, gezip gördüğüm şeyleri buradan paylaşıyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

1 Comment

You can post comments in this post.


  • Güzel bir çalışma olmuş. Emeğine sağlık…

    Alper TAŞDEMİR 11 ay ago Reply


Post A Reply