Motive Kalabilmek


Günün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiren biri için en zor şeylerden biri “motive kalabilmek“tir herhalde. Günün her dakikası verimli olamıyoruz. Dikkat dağınıklığı yaşadığımız zamanlarda dikkati tekrar toplamak için neler yapabiliriz?

Motive olmuş bir şekilde haftaya başlasak bile Pazartesi gün sonunda düşük pil moduna geçebiliyoruz. Motive kalabilmenin yollarını arıyoruz.

Bir developer için motive kalabilmenin bir kaç yolundan bahsedeceğim. Bunalıp, sıkıldığımız zaman kendimizi motive etmek için neler yapabiliriz bunları anlatacağım.

Güzel bir kahve için.

Developerın en büyük destekçisi kahve bence. Nasıl seviyorsanız o şekilde bir kahve yapın kendinize. Çok sıkıldığınızda ya da enerjiniz tükendiğinde hemen kendinize getirebilecek bir şey.

Hacker News’te vakit geçirin.

Mola verin. 20-25 dk Hacker News’te neler olmuş bitmiş bi göz gezdirin. Hem yeni şeyler keşfedip kendinizi geliştirmiş olursunuz hem de kafanızı biraz dağıtıp işinize daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Uğraştığınız teknolojilerle ilgili blog okuyun.

Örneğin Java ile uğraşıyorsanız takip ettiğiniz Java blogları olsun, açıp yeni neler çıkmış neler yayınlanmış okuyun. Bu da işinizde gelişmenize ve yeni trendleri takip etmenizi sağlar. Motivasyon kaynağı da olabilir sizin için.

Uğraştığınız teknolojilerle ilgili yazılar yazın.

İster şu sıralar popüler olan Medium’da ister kendi blogunuzda kullandığınız teknolojilerle ilgili yazılar yazın. Bu da sizi öğrenip araştırmaya teşvik eder, motive eder.

Çıkıp bir hava alın 15-20 dk yaptığınız iş yerine başka şeyler düşünün.

Ben bunu çok uğraşıp bir çözüme ulaşamadığımda yapıyorum. Bilgisayar başına geri döndüğümde görmediğim bir şeyleri mutlaka görüyorum. Murphy yasası gibi bi şeydir bu bilgisayar başından kalkıp tekrar oturduğunda hatayı görürsün 🙂

Ekip arkadaşlarınızın tecrübelerinden yararlanın.

Bir konuda çok fazla takılı kalmayın. Bu da motivasyonu düşüren bir şey. Çabalayın, uğraşın ama soru sormaktan çekinmeyin özellikle Junior Developer’sanız mutlaka size yardımcı olabilecek birileri vardır.

Farklı teknolojilerle uğraşan arkadaşlarınızla konuşun.

Bu da sizin için ilham kaynağı olabilir çoğu zaman. Mutlaka başka başka teknolojilerle uğraşan developer arkadaşlarınız vardır. Onların tecrübelerinden yararlanın. Bilgi alışverişinde bulunun. Bunun da oldukça etkili ve motive edici olduğunu düşünüyorum.

About This Author

WittyCommerce şirketinde SAP Hybris Developer olarak çalışıyorum. Bildiğim, öğrendiğim, gezip gördüğüm şeyleri buradan paylaşıyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

Post A Reply