SAP Hybris Nedir?

Son günlerde işim gereği çok fazla içli dışlı olmak zorunda olduğum bir platform olan Hybris’ten bahsetmek istedim bu yazıda. Genel olarak an itibariyle yaklaşık bir aydır öğrenmeye çalıştığım bir platform olması nedeniyle oldukça zorlanıp içinden çıkamayıp çoğunlukla bilenlere ve Help Hybris’e danıştığım bir dönem oluyor. Hybris bir platform olduğu için de alışmak uzun bir zaman alacak. 🙂

Hybris Nedir?

1997 yılında kurulan Hybris, tüketicilerinin hem B2B hem de B2C pazarlarında etkili bir şekilde satış yapmalarını sağlayan bir e-ticaret platformudur. Son yıllarda, Hybris platformu önemli ölçüde gelişti ve şimdi kendini “müşteri katılımına yardımcı olan çok kanallı bir ticaret çözümü” olarak konumlandırıyor. 2013 yılında Hybris, SAP tarafından satın alındı ​​ve Q2 2015 B2B Commerce Suit değerlendirmesinde Forrester tarafından bir lider seçildi. 500’den fazla müşterisi ile gerçekten küresel bir ayak izi var : Samsung, 3M, Vodafone, Oakley, Bridgestone ve Carphone Warehouse. Son 5 yılda, çok yüksek profilli müşteriler tarafından önemli bir pazar payı büyümesi ve benimsendiği görüldü.

Hybris çekirdeği bir e-ticaret platformudur, ancak üzerinde tam bir çok kanallı çözüm geliştirebilmenizi sağlayan çeşitli özellikler öne çıkar. Bu çevrimiçi, mobil, mağaza içi ve bir iletişim merkezi üzerinden satış yapabileceğiniz anlamına gelir. Paketin en önemli parçalarından biri Ürün İçerik Yönetimi (PCM) modülüdür. Bu, ürünü satışın kalbine koyarak, ilgi çekici bir müşteri deneyimi geliştirmenize olanak tanır. Tutarlı, zengin içerikler sunarak ve görüntüleri, videoları ve ürün verilerini tek bir konumdan sunarak daha hızlı bir şekilde pazara girme olanağına sahip olursunuz. Bu aynı zamanda pazarlama departmanlarının SEO’yu geliştirmesine ve uluslararası kampanyalar için yerelleştirilmiş içerik sağlamasına da olanak tanır. Ek iş işlevselliği merkezi bir Sipariş Yönetim Sistemi ve faturalandırmayı kontrol etmek için bir modül tarafından teslim edilir.

Teknoloji perspektifinden Hybris, Java tabanlı bir uygulamadır ve tipik olarak web, uygulama ve veritabanı katmanlarından oluşan 3 katmanlı bir mimarinin parçası olarak barındırılır. DMZ’de bulunan web sunucuları, genellikle trafiği uygulama sunucularına yönlendirir. Veritabanı platformu herhangi bir SQL tabanlı çözümden oluşabilir ancak genellikle MySQL küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullanılır ve daha fazla kurumsal dağıtım için Oracle kullanılır. Hybris, sunucu kaynakları üzerinde kontrol sağlayan sanallaştırılmış bir ortamda iyi çalışır. Yeni örnekleri hızla yaymak için bu esneklik, modern e-ticaret zorluklarını karşılamak için ölçeklenebilirlik sağlar. Herhangi bir kurumsal platformda olduğu gibi, üretim dışı ortamlar genellikle bir veya daha fazlasını içerir.

Kurumsal yazılımın temel iş sistemleriyle özelleştirilmesi ve entegrasyonu genellikle zorlu olmuştur. Hybris, kullanımı ve dağıtımı kolay bir şekilde kendini ayrı tutuyor. Geleneksel olarak kurumsal platformlar her zaman IBM ve Oracle tarafından yönetiliyordu, ancak son birkaç yılda Hybris, popülaritesiyle doğrulanmış gerçekçi bir rekabet sunmuştur. Platformun teslimatı ve gelişimi genellikle bir çözüm entegratörü (veya geliştirme ajansı) tarafından yürütülür ve Hybris ortak ekosistemi birçok seçeneğe sahiptir. Tamamen konuşlandırılmış bir sitenin tipik projesi, özelliklerine, karmaşıklığına ve entegrasyonlarına bağlı olarak, yaklaşık 6 ay veya daha fazla olacaktır. SAP’nin desteğiyle Hybris, kurumsal ERP’yi iltifat etmek için mükemmel bir ön uç platformu sunuyor. Müşteri deneyimini çözümün merkezine koyarak, özelleştirmelerin farklılaşmaya izin vermesine izin verirken. Orta ölçekli kurumsal iş yükleri için modern bir e-ticaret platformu söz konusu olduğunda Hybris, bu alana öncülük edecek tüm donanıma sahiptir.

Hybris Mimarisi

İş açısından bakıldığında SAP Hybris Commerce, Ticaret, İçerik, Kanal ve Siparişler gibi bireysel paketlere ayrılmıştır. Bu paketler, belirli bir işlevsellik yelpazesi için bir araya getirilmiş özellikler paketidir. Tüm bu paketler, Hybris Platform tarafından sağlanan daha temel işlevselliğe dayanır. Hybris Platformu herhangi bir paket olmadan çalışabilirken, Hybris Platformu olmadan hiçbir paket çalıştırılamaz.

Daha teknik açıdan bakıldığında, paketler, extension olarak da adlandırılan bireysel modüller içerir.

Extensionlar, Hybris ve ya projenizin uygulama ortağı tarafından yazılmıştır. Hybris tarafından yazılan extensionlar, standartlaştırılmış işlevsellik sağlar  ve Hybris tarafından desteklenir. Bir extension yazarsanız, bunları kendiniz korumanız gerekir, ancak ihtiyacınız olan herhangi bir iş işlevselliğini uygulamakta özgürsünüz. Bu nedenle, tam bir SAP Hybris Commerce kurulumu Hybris Platform artı herhangi bir Hybris paketini ve uyguladığınız ek uzantıları içerir.

Hybris Platform’un bir parçası olan extensionlar da core extensions olarak adlandırılır. Bu çekirdek uzantıların üstünde platform, yapı çerçevesi ve önceden paketlenmiş Apache Tomcat gibi üçüncü taraf yazılımlar gibi birkaç Hybris yazılımı içerir.

SAP Hybris Commerce bir Java VM’de, bir Servlet Container’da ve ya bir J2EE uyumlu uygulama sunucusunda çalışır. MySQL, Oracle ve ya SAP HANA gibi harici bir veritabanına bağlanır. Dahili önbellekleme ve kalıcılık mekanizmaları, SAP Hybris Commerce’in bir Servlet Container üzerinde çalışmasına izin verir. Tam teşekküllü bir J2EE uyumlu uygulama sunucusu kullanılabilir, ancak gerekli değildir.

 

 

About This Author

WittyCommerce şirketinde SAP Hybris Developer olarak çalışıyorum. Bildiğim, öğrendiğim, gezip gördüğüm şeyleri buradan paylaşıyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

Post A Reply